Nosiče a software
 
Veľmi obľúbená téma u mnohých z nás. Zrejme každý má doma nejaké to CD z dovolenky, z ciest, či od známeho. Niekde v bazároch sa vám pošťastí kúpiť si originál CD svojho obľúbeného speváka a ak ste niekedy porovnali podobné CD s tým u priateľky či známeho, zisťujete, že jeho CD má bohatú knižočku, kvalitné CD, lepší obal, vzadu holografickú známku, len to vaše má len vložený farebný papier, CD vyzerá ako originál, no celé sa Vám to zdá sa byť chudobné... Áno, úplne bežná vec. Pirátske nosiče, či ste si ich už kúpili vedome či nie, sú tu veľmi časté. Najmä v krajinách Balkánu a Ázie je to úplná samozrejmosť asi tak ako kvety na lúke. Celkovo sa tejto oblasti hovorí pirátske kópie. Na Slovensku sa proti takýmto nosičom tvrdo bojuje a ich predaj a distribúcia je protizákonná. Získať ich je možné na vietnamských trhoch a od priekupníkov, z bazárov, kam sa dostávajú od iných a predajcovia často bez vedomostí vec prijímajú ako originál. Rovnako tak software. Každý má mať svoje špeciálne registračné číslo. Holografickú známku a licenčnú prospekty. Originálny neporušený obal je samozrejmosťou.

Ako rozoznať originál:

sú prefotené na nekvalitnom papieri, väčšinou s rozpitými farbami a písmom, papier je mäkký, pričom potlač na jeho vnútorných okrajoch je zvyčajne jemne rozpitá. Textové vložky pirátskej produkcie pozostávajú väčšinou len z dvoch strán, pričom ich vnútorná strana je vo viacerých prípadoch bez akejkoľvek potlače, alebo obsahuje len čiernobielu potlač, v ojedinelých prípadoch môže mať aj farebnú nekvalitnú potlač. Niektoré textové vložky neobsahujú takmer žiadne údaje o pôvodných výrobcoch, autoroch a ani interpretoch. Na niektorých sa nenachádzajú ani tzv. copyrightové doložky (P) a ©. Čiarové kódy (EAN CODE), ktoré sú zvyčajne umiestnené na zadných textových vložkách bývajú väčšinou rozpité, lebo ide o skenované či upravované kódy aj pre nemožnosť odhalenia, že obal je zo zahraničného trhu, alebo iné dôvody nevenovania pozornosti na tento detail. Niektoré text. vložky navrhnuté a vyrobené pirátskymi výrobcami nezodpovedajú vždy dizajnu legálnych originálnych výrobcov. Taktiež ich rozmery nezodpovedajú vždy rozmerom a konštrukcii plastových obalov. Nosiče sú oproti originálom ľahšie. Na niektorých nosičoch sa nachádzajú odvolania v znení See Booklet For Details, čo značí – bližšie údaje nájdete vo vnútri bookletu (textovej vložky), čo sa však nezhoduje so skutočnosťou (booklet je zvyčajne len dvojstranový, pričom po jeho otvorení je stred väčšinou biely bez potlače, príp. len so základnými nápismi, alebo s nekvalitnými fotografiami). Mnohé neobsahujú žiadne údaje o pôvodných výrobcoch
Viac nájdete na stránkach Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu: http://www.ifpi.sk/CD.htm 

K téme zaujímavý článok:

http://www.sme.sk/c/2507812/zadrzali-velkovyrobcov-piratskych-nosicov.html

 

 

 

hlavná stránka peniaze a ceninyodevy a obuvdoklady a údajeumenie elektronika
potraviny a liečivá nosiče a softwarešportdejiny a historiazbierka zákonov

 

Copyright 2009 © created by n-games.eu - autorstvo textového obsahu výhradne n-games.eu, akékoľvek ďalšie využitie a použitie bez vedomia autora je zakázané.